Spotkanie z panią Teresą Ławecką

Spotkanie z panią Teresą Ławecką

W grudniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. O tym, że nie wszyscy jesteśmy sprawni należy pamiętać codziennie. Ale też należy wiedzieć, że wielu z nich prowadzi niezależne, aktywne życie. 

Taką osobą z pewnością jest pani Teresa Ławecka - niewidoma poetka i dziennikarka, wyjątkowa kobieta, o charyzmatycznej osobowości, która jednocześnie aktywnie pracuje na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Choć od wielu lat jest niewidoma, cieszy się życiem, kolorami i realizuje swoje pasje. Przełamuje mnóstwo stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami.

Uczniowie klasy IIIB mieli okazję spotkać się z panią Teresą w czytelni biblioteki szkolnej. Spotkanie miało na celu uwrażliwienie młodzieży na problemy, z którymi muszą się zmagać osoby z dysfunkcją wzroku. Pani Teresa opowiedziała młodzieży o swoim życiu, podzieliła się osobistymi wzruszającymi historiami, zobrazowała niełatwą naukę funkcjonowania bez najważniejszego ze zmysłów. Zademonstrowała różne formy książki elektronicznej, z których korzysta, gdyż jak sama stwierdziła jest zagorzałą czytelniczką.Młodzież oglądała też książki pisane alfabetem Braille’a,  poznała różne akcesoria i zasady działania przedmiotów ułatwiających codzienne życie osobom niewidzącym i niedowidzącym.

 „Życie jest zbyt kruche, żeby się nim nie cieszyć. Pewnie, że nie co dzień świeci słońce, ale przecież ono jest, tam gdzieś za chmurami. Nie warto tracić czasu na zazdrości, smutki, złe myśli. Lepiej cieszyć się drobiazgami” – zdradziła swoją życiową filozofię. 

Pani Teresie bardzo dziękujemy za spotkanie i poświęcony naszej szkole czas.

Related Articles

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ